جدیدترین اخبار

هنر تلاوت قرآن در سایت تنغیم، پایگاه جهانی قرآنیان

نامه سرگشاده حاج حامد ولیزاده

نامه سرگشاده حاج حامد ولیزادهحمد و سپاس بیکران تقدیم خالق یکتا که توفیق تلاوت کلام الله مجید را نصیب حقیر کرد

تا از این مسیر ره توشه ای برای خود ذخیره کنم تا بلکه در زمره شفاعت شوندگان قرآنی قرار بگیرم .
خدای متعال ، این توفیق را از سنین خردسالی و زمانی شامل حال این حقیر کرد که حافظه ام به آن روزها قد نمی دهد ! آن طور که خانواده ام تعریف می کنند سه یا چهار ساله بودم که در منزل با مشاهده تمرینات قرآن برادر بزرگترم (حاج بابک ولیزاده) به قرآن خواندن علاقه مند شدم و شروع به حفظ تلاوتهای استاد عبدالباسط کردم . در مدت کوتاهی تلاوتهای جزء 30 مرحوم عبدالباسط و مرحوم سعید مسلم را حفظ کردم و هر هفته در هیئتهای مذهبی ، محافل قرآنی و جلسات قرآن شهر تلاوت می کردم .
در سایه زحمات پدر بزرگوارم ، تقریبا مراسمی نبود که دعوت شوم و به خاطر خردسال بودنم نتوانم در آن حضور پیدا کنم . ایشان همواره با صبر و شکیبایی تمام مرا به تمام محافل قرآنی می برد تا در آنها به تلاوت قرآن بپردازم . آن روزها گذشت و گذشت تا من بزرگتر شوم و پا به عرصه تلاوت حرفه ای و کلاسیک قرآن بگذارم . سالهای تلخ و شیرین سپری شد و به حول قوه الهی همواره در این مسیر ثابت قدم بودم.
تا جایی که می شد در اکثر جلسات قرآنی شهرم شرکت کردم و حتی در شهرهای دیگر هم به دنبال آموختن نکته های آموزشی گاهی کیلومترها دور از شهرم سفر کردم . همواره این هدف را در ذهنم متصور بودم که روزی باید بهترین قاری جهان شوم و مردم از شنیدن تلاوتهای من یاد خدا در دلشان زنده شود و قلبشان آرام بگیرد .
یادم می آید اولین رتبه کشوری ام را در سال 79 و در مسابقات سراسری دانش آموزان کسب کردم . آن سال مسابقات در شهر زنجان برگزار می شد و مرحوم اربابی (رحمه الله) یکی از داوران آن دوره از مسابقات بود . خوب یادم است بعد از حاج حامد ولیزادهتلاوت فوراً مرا پیش خود صدا کرد و از من پرسید : استادت کیه؟
در جواب گفتم : من به جلسه قرآن تمام اساتید ارومیه می روم . اما بیشتر از همه از جلسات استاد میرقلنج ، صولتی و عیاری بهره می برم . استاد اربابی تبسمی کرد و گفت : اگر با این اساتید کار می کنی پس باید خیلی بهتر از اینها بخوانی ! استعداد خیلی خوبی داری . به شرط تمرین و گوش کردن به حرف استادانت ، من به تو قول می دهم روزی فرا می رسد که تو نفر برتر کشور می شوی .پس سلام من رو به اساتیدت ، مخصوصا استاد میرقلنج برسان و  از حالا به بعد بهتر تمرین کن ..
خلاصه در آن مسابقات من علیرغم خواندن یک غلط اعرابی ، موفق شدم در مقطع دوم راهنمایی رتبه اول رشته قرائت را کسب کنم . و به این ترتیب حضور من در صحنه مسابقات قرآن کریم آغاز و تا امروز ادامه داشته است . پس از این رتبه با راهنمایی های اساتیدم در مسابقات سراسری اوقاف ، در مقطع شکوفه ها رتبه دوم را کسب کردم و موفقیت هایم ادامه یافت .
پس از پشت سر گذاشتن سنین رشد و بلوغ تلاوتم بار دیگر جان گرفت و این بار در صحنه مسابقات سراسری و در مقطع بالای 16 سال به دنبال کسب رتبه بودم .در طول این مدت (80 تا 92) در قریب به 50 مسابقه سراسری شرکت کردم و از هر کدام نکته ای یاد گرفتم . در بعضی از این مسابقات رتبه کسب کردم و در بعضی دیگر نتوانستم . در این سالها ، خانواده ام همیشه باعث دلگرمی ام بودند و تشویق ها و راهنمایی های ایشان باعث شد برای پیشرفت همیشه انگیزه داشته باشم .
تلاش های حقیر در مسابقات سراسری مختلف ، به کسب حدود 30 عنوان رتبه برتر کشور منتهی شد تا از این طریق بتوانم بخشی از زحمات عزیزانم را جبران کرده باشم . و اما شاخص ترین رتبه ام کسب عنوان نخست مسابقات بین المللی دانشجویان جهان بود که در سال 89 در مشهد الرضا (ع)  و از امام رضا (ع) هدیه گرفتم.
اما تجربه 5 ساله حضور در مسابقات سراسری اوقاف همواره برای من یادآور خاطرات تلخ و شیرینی است که از هر کدام تجربه های زیادی کسب کردم . در 4 دوره گذشته رقابتها (لرستان،یزد،هرمزگان،مازندران) همواره نفر بعد از فینالیست ها بودم و هیچ وقت نشد تا در بخش فینال تلاوت کنم  .
در سال 88 با کسب نمره 84:50 با اختلاف نیم نمره از راهیابی به مرحله نهایی بازماندم . در سال 89 با کسب نمره 83:60 باز هم با اختلاف نیم نمره از رسیدن به مرحله نهایی بازماندم . در سال 90 علیرغم تلاوت قابل قبول به دلایلی (!) از رسیدن به مرحله نیمه نهایی محروم شدم . در سال 91 نیز علیرغم تلاوت زیبا در مرحله نیمه نهایی به علت یک اشتباه تجویدی در کلمه "یغفرلهم" که داوران آن را غلط اعرابی تلقی کردند باز هم با اختلاف نیم نمره از راهیابی به فینال مسابقات بازماندم .
حاج حامد ولیزادهولی به حول قوه الهی در سال 92 توفیق الهی شامل حال بنده شد و توانستم پس از چند سال ناکامی در صحنه مسابقات سراسری ، این بار با کسب رتبه دوم ارمغان آور شادی برای خانواده ام ، اساتید بزرگوارم و دوستان عزیزم باشم . هرچند این رتبه ها فقط از منظر دنیایی ارزشمند است و رتبه واقعی بندگان نزد خداست ؛ اما خوشحالم که توانستم با کسب این عنوان بخشی از زحمات عزیزانم را جبران کنم .
فلذا لازم دیدم با نوشتن این متن دینم را به تمامی دوستان و اساتید قرآن ام از باب حدیث "لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق" ادا کرده باشم .
1 – در درجه اول خدای متعال را شاکرم که به حقیر این توفیق را داد تا استعداد موسیقایی و ذوق و شوق ام را در مسیر هنر تلاوت قرآن به کار گرفته و از این طریق به درگاهش تقرب بجویم . هرچند تلاوت زیبای قرآن ، شرط کافی برای رسیدن به لقاء الله نیست اما بدون شک اولین قدم در مسیر عمل به قرآن تلاوت صحیح و خاشعانه آیات قرآن است . صد البته که این موهبت الهی جز با لطف لایزال و لامتناهی پروردگار به بنده ای عنایت نمی شود وگرنه این حقیر چنین شایستگی در خود نمی بینم و هرچه هست عنایت خداست .
2 – در راه کسب هر موفقیتی ، بی شک وجود خانه ای با محیطی آرام و فضای خانوادگی گرم باعث دلگرمی و نشاط فرد خواهد بود . خدا را شاکرم که در خانواده ای به دنیا آمده ام که از هر لحاظ حمایتم کرده و  شرایط ایده آل برای پیشرفتم فراهم کرده است . پدر و مادر عزیزم همواره در همه مراحل زندگی ام پشتوانه و حامی ام بودند تا این موفقیت حاصل شود .
علی الخصوص برادر بزرگوارم استاد حاج بابک ولیزاده که در این سالها هر آنچه توانست برایم انجام داد و همیشه برایم در جایگاهی بالاتر از برادر بوده و بیشترین حمایت ممکن را از من داشت .
3 – اساتیدی که از ابتدای دوران تلاوتم از محضرشان تلمذ کرده ام مطمئنا حق زیادی بر گردن ام دارند و از لحاظ علمی و اطلاعات قرآنی هرچه دارم را از ایشان دارم . مرحوم استاد سرهنگ عباسی (رحمه الله علیه) ، استاد حاج محمد میرقلنج (حفظه الله) ، استاد مجید عیاری (حفظه الله) ، استاد حسن حسین زاده (حفظه الله) ، استاد رسول سلیمانی(حفظه الله) ، استاد صمد محمدپور (حفظه الله)  ، استاد مصطفی صولتی (حفظه الله) ، استاد احمد ابوالقاسمی (حفظه الله) ، استاد بابک ولیزاده (حفظه الله) ، استاد علیرضا عیوضی (حفظه الله) و ...
بار خدايا مرا در رابطه با رعايت حق اساتیدم كه به حق من معرفت دارند به بهترين صورت يارى فرما .
4 – و اما از جمله کسانی که در طول سالیان گذشته از لحاظ فنی و روحی و روانی مایه دلگرمی و امیدواری من به کسب موفقیت در صحنه مسابقات سراسری بودند استاد مصطفی صولتی و استاد مجرد بودند که انصافا از هیچ تلاشی برای حقیر دریغ نکردند و همواره با مشاوره ها ، پیگیری ها و رهنمایی هایشان حقیر را در این مسیر یاری دادند .
بنده حدود 15 سال است که در جلسات دکتر مصطفی صولتی شرکت می کنم و الحق و الانصاف علاوه بر یادگیری فنون تلاوت قرآن کریم ، از لحاظ اخلاقی نیز ، ایشان را یکی از الگوهای خویش می دانم . چرا که در طول این سالها ، هم نشینی با ایشان و مصاحبت وملازمت با ایشان تاثیرات عمیقی در بنده گذاشته است و همواره به این موضوع افتخار می کنم که از اعضای ثابت جلسات آموزش تلاوت قرآن وی هستم .
هرچند دوست داشتم سال گذشته با دوست عزیزم حاج وحید وکیلی هر دو باهم برای استان آذربایجان غربی و مجمع قاریان و حافظان ارومیه کسب افتخار کنیم اما تقدیر این گونه بود که زمان کسب رتبه مان جدا از هم باشد تا دو سال متوالی استان آذربایجان غربی در سکوی قهرمانی مسابقات نماینده داشته باشد . انشالله در سالهای آتی نیز نمایندگان مجمع قاریان حاج حامد ولیزاده و مرحوم استاد علی اربابیو حافظان ارومیه در صحنه مسابقات سراسری افتخار آفرین خواهند بود.
5 – آشنایی با استاد احمد ابوالقاسمی و حضور در جلسات آموزش تلاوت قرآن ایشان یکی از اتفاقات مبارک در دوران تلاوت من بوده است . من از سال 80 با ایشان آشنا شدم . زمانی که دوشنبه شب ها برنامه قرآن و الحان از رادیو قرآن با کارشناسی ایشان پخش می شد . من و تعدادی از اعضای جلسه مان ، مرتبا این برنامه را ضبط می کردیم و پیگیر بودیم و هر هفته راجب مطالب مطروحه در این برنامه با هم بحث می کردیم .
اولین بار در تابستان سال 81 بوده که با پدرم در جلسه استاد ابوالقاسمی  حاضر شدم . یادم می آید آن زمان جلسات حاج احمد در حرم عبدالعظیم برگزار می شد . تلاوت در حضور ایشان همواره برای من تجربه های متفاوتی را رقم زده است و اگر اغراق نباشد ، سه ماه بعد از هر تلاوتی که در محضر ایشان انجام می دادم از لحاظ فنی یک درجه واقعی ارتقاء پیدا می کردم .
بارها برای حضور در جلسات استاد ابوالقاسمی به تهران مسافرت کردم و گاهی اوقات هم که رفت و آمد میسر نبود از طریق برنامه های رادیو و تلویزیون مباحث ایشان را پیگیر بودم و الحق و الانصاف بسیاری از آموخته های فنی و حتی ذوقی ام را مدیون نکاتی می دانم که از زبان ایشان شنیدم . در شکل گیری شالوده و سنگ بنای تلاوت بنده بیشترین تاثیر را از لحاظ مباحث تئوری و نظریه پردازی استاد ابوالقاسمی داشته است .
انشالله سالهای سال سایه ایشان بالای سر جوانان ایران اسلامی مان باشد ؛ چرا که مطمئنا وجود ایشان و همچنین تجربه های ارزشمندی که دارند راه گشای بسیاری از معماهای دوستان و قاریان جوان کشور خواهد بود .
6 – لازم میدانم از حمایت ها و همراهی های بی دریغ دوست عزیزم استاد سیدجواد حسینی تشکر کنم که در برنامه ریزی تلاوت مسابقات تنهایم نگذاشت و هرآنچه در توان داشت را در طبق اخلاص هدیه کرد . من و حاج جواد حسینی در سفر حج سال 91 باهم هم اتاق بودیم . از همان ایام جرقه برنامه ریزی برای تلاوت مسابقه ای زده شد و در جلساتی که باهم داشتیم ایشان تجربیات ارزشمندی از مسابقات را در اختیارم قرار داد . این ارتباط تا مسابقات سراسری سال 92 نیز ادامه یافت .
همانطور که می دانید استفاده از تجربیات کسی که خود سابقه کسب رتبه اول مسابقات سراسری را دارد ، می تواند بسیار راه گشا و مهم باشد . فلذا جا دارد از زحمات این دوست عزیز و دوست داشتنی نیز تشکر کنم .
7 – از اعضای مجمع قاریان و حافظان قرآن کریم ارومیه ، اعضای گروه تواشیح تسنیم و دوستان عزیز قرآنی ام از اقصی نقاط ایران و جهان ، اعضای سایت قرآنی تنغیم و تمامی دوستانی که با تماس ها و پیامک هایشان ابراز لطف کردند تقدیر و تشکر می کنم .
از اینکه توانستم با کسب رتبه دوم مسابقات سراسری بخشی از محبت های اعضای خانواده ام ، زحمات اساتیدم و این ابراز لطف دوستانم را جبران کنم بسیار خوشحالم . انشالله که بتوانم در مسابقات بین المللی مالزی نیز پیام آور شادی برای رهبر کبیر انقلاب و عموم علاقمندان کلام وحی در سراسر میهن اسلامی مان باشم .
اگر قسمت شد و در مسابقات بین المللی مالزی رتبه اول را کسب کردم ، دیگر در صحنه مسابقات قرآن حاضر نخواهم شد . در غیر این صورت امیدوارم در سال 93 با کسب رتبه اول مسابقات سراسری با این رقابت ها خداحافظی کنم .
توفیق  همگی شما را از در گاه احدیت خواستارم / حامد ولیزاده / اسفندماه 1392 هجری شمسی

حاج حامد ولیزادهحاج حامد ولیزادهحاج حامد ولیزاده